Wydanie/Ausgabe 126/10.09.2023

   

Agata Kornhauser, żona Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, urodziła się 2  kwietnia 1972 w Krakowie. Ma młodszego brata Jakuba. 21 grudnia 1994 wyszła za mąż za Andrzeja Dudę, z którym ma córkę Kingę (ur. 1995)

Jej ojcem jest Julian Kornhauser, wyznania żydowskiego. A dziadek Jakob Kornhauser aktywnie działał w gminie żydowskiej. Przeszedł przez pięć obozów koncentracyjnych, ur. się 20 września 1946 w Gliwicach. Zona Jakoba, (babcia Agaty) Małgorzata Glombik (1914-1987), pochodziła ze śląskich Niemców i była gorliwą katoliczką.

Z tego wynika, że Agata Kornhauser ma również w sobie nieco śląskości. Może dlatego też studiowała germanistykę w Krakowie. W 1997 ukończyła studia na kierunku filologii germańskiej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę magisterską napisała na temat tetralogii slasko-niemieckiego poety, pisarza, montażysty, reżysera, scenarzysty, librecisty, wykładowcy Horsta Bienka. Po studiach pracowała w prywatnej firmie, a w 1998 została nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Tam pracowała do końca roku szkolnego 2014/2015. W roku 2015 wybrano jej męża A. Dudę prezydentem.

Brat Agaty Jakub powiedział o dziadkach: „Matka Juliana Kornhausera leży po jednej stronie muru na cmentarzu katolickim w Gliwicach. Ojciec po drugiej, na żydowskim. Dla mojego ojca to pośmiertne rozdzielenie rodziców było jak przecięcie tożsamości na pół.”

Bardzo trudno zrozumieć na Śląsku, jak mógł jej ojciec utrzymać nazwisko Kornhauser. Na Śląsku zmieniano prawie wszystkim nazwiska lub imiona. W mojej wiosce Schulz został nazwany Michalik, Aust to był Andrzejewski, Gut nagle był Pietruszka.

Ojciec Julian przyszedł na świat przed ślubem rodziców, we wrześniu 1946 roku. Ten podzielony religijne dom zapewne wpłynął na Juliana Kornhausera i dlatego uważał się za agnostyka. Należał do antykomunistycznej opozycji, a po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany w dniach 15-24 grudnia 1981 roku, co Agacie zapadło w pamięći, gdyż brakło go przy wigilijnym stole, przy którym jej mama i babcia płakały.

W konsekwencji przebytego w 2008 roku krwotocznego udaru mózgu prof. Julian Kornhauser cierpi na afazję i paraliż prawej strony ciała. Wycofał się z pracy zawodowej i twórczej oraz życia publicznego. Po latach milczenia w roku 2015 opublikował na łamach miesięcznika „Twórczość” (nr 12) dwa wiersze: Do Stanisława Barańczaka oraz Powidła]. Opiekuje się nim żona.

Mamą Agaty jest Alicja Wojna-Kornhauser, polonistka z wykształcenia. Wychowywała ona córkę w duchu katolickim. Od dziecka Agata chodziła z mamą i bratem do kościoła, jednak nie rozumiała, dlaczego tata zostaje w domu.

Dotychczas, jako żona Prezydenta otrzymała poniższe zagraniczne odznaczenia:

Komentarze  

0 #2 MB 2023-05-29 23:11
Żona prezydenta pochodzi ze zbyt normalnej rodziny, by reprezentować pis, tym samym mogłaby być postrzegana w rodzinie jako osoba wywrotowa. Julian Kornhauser to przedstawiciel elity literackiej, który wydał książkę autobiograficzną o dzieciństwie w Gliwicach, przetłumaczoną na język niemiecki (Dom, sen i gry dziecięce) przez Łużyczankę i świetną przewodniczkę po Lipsku Kirsti Dubeck. Rodzina Kornhauserów to przeciwnicy hipokryzji i tym samym pisu. Sam "długopis" ma korzenie sląskie w rodzinie, bo któryś praprzodek pochodził z ziemi cieszyńskiej i za zasługi w armii C. K. dostał w okolicach Pienin/Beskidu Sądeckiego ziemię. O politycznych upodobaniach prezydenta zadecydował w głównej mierze małopolski kult obecnej partii i rodzinne relacje. Podobno spowiada(ł) sie ojcu ze wszystkiego na klęczkach. Ciekawe, czy kaczorowi też; im chyba nie ma z czego.
Cytować
0 #1 Jizek 2023-05-11 23:05
Ni to teraz juz wiem co to za pani
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   
© Silesia - Śląsk - Schlesien 2009-2021